Informacja o zatrzymaniu podejrzanych w sprawie o oszustwo internetowe

Data modyfikacji: 14.02.2020

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu Samodzielny Dział do Spraw Informatyzacji i Analiz prowadzi wspólnie z policjantami Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Komendą Miejską Policji we Wrocławiu śledztwo dotyczące doprowadzenia wielu, w liczbie kilkudziesięciu tysięcy, pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dokonanego w związku z działalnością internetowego serwisu aukcyjnego Sknerus.pl oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

W dniu 11 lutego 2020 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 2 osoby –Adama J. i Krzysztofa Z., podejrzane o udział  w  nielegalnym procederze.

 

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Adamowi J. oraz Krzysztofowi Z. przedstawiono zarzuty popełnienia, wspólnie i w porozumieniu przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób pokrzywdzonych na łączną kwotę ponad 16 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z popełnionego przestępstwa.

Ponadto Adamowi J. przedstawiony został zarzut pomocnictwa do fałszowania dokumentu.

Po przeprowadzeniu z udziałem podejrzanych czynności dowodowych, prokurator sformułował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Postanowieniem Sądu obaj podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Ponadto przeprowadzono także przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych, jak również wynajętych skrytek depozytowych.

W wyniku powyższych czynności ujawniono i zabezpieczono pieniądze w gotówce w kwotach ponad 2 milionów Euro oraz ponad 3,5 miliona złotych, a także sztaby złota.

Sprawa pozostaje w toku i z uwagi na jej rozwojowy charakter zaplanowano dalsze czynności dowodowe.