Akt oskarżenia w związku z uszkodzeniem ciała oraz mienia niepełnosprawnego paraolipijczyka

Data modyfikacji: 18.10.2019

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Krzyki-Zachód skierowała do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Krzyków akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi Ż. podejrzanemu o czyn z art. 288 § 1 k.k. i art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k.

W toku dochodzenia ustalono, iż w dniu 12 lipca 2019 r. na jednej z podwrocławskich ulic, w gminie Żórawina Rafał M., będący osobą niepełnosprawną, prowadził ręczny rower trójkołowy przystosowany do potrzeb osoby z czterokończynowym porażeniem ciała. Rafał M. był utytułowanym członkiem kadry narodowej w kolarstwie osób niepełnosprawnych. Poruszając się ulicą przygotowywał się do zbliżających się mistrzostw świata. Tą samą drogą, w tym samym kierunku poruszał się Wojciech Ż., który prowadził pojazd osobowy. Dojeżdżając do pokrzywdzonego, Wojciech Ż. zaczął używać sygnałów dźwiękowych, następnie wyprzedził pokrzywdzonego, po czym zajechał mu drogę pozostawiając swój samochód na jezdni w sposób utrudniający jego wyminięcie przez pokrzywdzonego, tym samym usiłując go w ten sposób zatrzymać. Oskarżony wysiadł z pojazdu i w chwili wymijania go przez niepełnosprawnego rowerzystę kopnął w prawe tylne koło roweru. Uderzenie spowodowało utratę panowania nad rowerem, podrzucenie go do góry, a następnie stoczenie się pokrzywdzonego do rowu po lewej stronie jezdni. 

W wyniku uderzenia i wpadnięcia do rowu Rafał M. doznał obrażeń ciała w postaci zaczerwienienia łokcia prawego, otarcia naskórka okolicy łokcia lewego i przedramienia lewego oraz otarcia naskórka podudzia lewego, które naruszyły czynności narządów ciała pokrzywdzonego oraz rozstrój jego zdrowia na czas poniżej dni 7.

Rower, którym poruszał się pokrzywdzony był wykonany na specjalne zamówienie i został dostosowany do niepełnosprawności jego użytkownika. Wartość roweru wynosiła około 70 tysięcy złotych. W wyniku zdarzenia rower został poważnie uszkodzony, co uniemożliwiło jego użytkowanie przez pokrzywdzonego i utrudniło przygotowanie się do zawodów sportowych. Doszło do zarysowania ramy z włókna węglowego, uszkodzenia przerzutki elektrycznej, skrzywienia koła, zderzaka tylnego i kasku. Łączna kwota naprawy roweru wyniosła 46.380,00 złotych.

Powyższy stan faktyczny ustalono na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego w postaci notatek urzędowych, protokołu oględzin roweru, zeznań świadków, a także częściowo wyjaśnień podejrzanego, opinii sądowo-lekarskiej oraz dokumentów obrazujących wysokość szkody, w tym faktur za naprawę uszkodzonego roweru. Zebrane w sprawie dowody są w pełni wiarygodne i przedstawiają w sposób całościowy wszystkie okoliczności istotne dla ustalenia przebiegu zdarzenia.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Wojciech Ż. początkowo przyznał się częściowo do popełniania zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, z których wynikało, że kopnął w rower pokrzywdzonego ponieważ ten miał go obrazić podczas wykonywania manewru wymijania. Podczas drugiego przesłuchania, oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

 

 

Rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Justyna Pilarczyk