Atak na obywatela Indii

Data modyfikacji: 16.01.2018

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia – Stare Miasto prowadzi śledztwo dotyczące naruszenia nietykalności i znieważenia obywatela Indii z przyczyn narodowych i rasowych.

Do zdarzenia doszło w dniu 06 stycznia 2018 roku w godzinach wieczornych na przystanku tramwajowym przy Placu Dominikańskim we Wrocławiu. Do oczekującego na tramwaj obywatela Indii - studenta jednej z wrocławskich uczelni, podszedł 23-letni Wojciech K. i bez żadnego powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku publicznego,  uderzył go pięścią w twarz oraz kopnął w prawe kolano, a następnie znieważył słowami uznanymi powszechnie za obelżywe w związku z jego przynależnością narodową i rasową.

Gdy w obronie zaatakowanego studenta stanął, również oczekujący na tramwaj, Tomasz P., wówczas Wojciech K.. wspólnie i w porozumieniu ze swoimi kolegami – 20-letnim Marcinem L. i 22-letnim Patrykiem S. pobili go w ten  sposób,  że uderzali go pięściami po głowie i twarzy oraz kopali po całym ciele, czym spowodowali u niego obrażenia ciała w postaci między innymi powierzchownego urazu powłok głowy oraz  stłuczenia powieki i okolicy oka, narażając go tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Prokurator przedstawił Wojciechowi K. zarzut naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia obywatela Indii z powodu jego przynależności narodowej i rasowej oraz pobicia Tomasza P., natomiast Marcinowi L. i Patrykowi S. zarzut pobicia Tomasza P. Ponadto, z uwagi na ujawnioną w toku przeszukania Patryka S. marihuanę, przedstawiono mu także zarzut  posiadania środków odurzających.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów wyjaśniając między innymi, iż to oni bronili się przed atakiem.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 1.500,-zł do 3.000,-zł.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus