Oszustwa na "oficera CBŚP"

Data modyfikacji: 07.03.2018

          Na wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, Wydział I Śledczy, w dniu 06 marca 2018 roku Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieście zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec mieszkańca Siedlec - Piotra K., podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwo na szkodę 76-letniej mieszkanki Stargardu  Elżbiety D. na łączną kwotę 81.000,-złotych.

          Piotr K. to kolejna - 12 już osoba podejrzana w toku nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, a prowadzonego przez KMP we Wrocławiu śledztwa w sprawie oszustw  dokonanych metodą "na oficera CBŚP". Postępowanie wszczęte zostało w dniu 22 marca 2017 roku. Początkowo dotyczyło jedynie oszustwa dokonanego w okresie od 14 marca 2017 roku do 22 marca 2017 we Wrocławiu na szkodę mieszkanki Wrocławia, w wyniku którego straciła ona 312.200,- złotych.  W późniejszym czasie ustalono kolejne osoby pokrzywdzone oraz kolejnych sprawców, którzy jak ustalono, działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w okresie od stycznia 2017 roku do końca maja 2017 roku.

          Podejrzani wykorzystując podeszły wiek pokrzywdzonych oraz niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania, wprowadzali pokrzywdzonych w błąd co do tożsamości rozmówcy i do potrzeby zabezpieczenia ich oszczędności. Informując pokrzywdzonych o podejrzeniu włamania na ich rachunki bankowe proponowali zabezpieczenie  pieniędzy na odrębnym rachunku bankowym, do których podejrzani mieli dostęp. Po wpłacie pieniędzy przez pokrzywdzonych, członkowie grupy natychmiast je wypłacali.

          Aktualnie grupa jest podejrzana o oszustwo i usiłowanie oszustwa na szkodę ponad 30 osób z terenu całej Polski. Łączną kwotę wyłudzoną przez nich szacuje się na 1.200.000,-złotych.

          Sprawa nadal ma charakter rozwojowy.      

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus