Rekordowe wyłudzenie podatku VAT

Data modyfikacji: 22.09.2017

          Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działającej na terenie Wrocławia i innych miejscowości w Polsce zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku od towarów i usług poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT mających potwierdzać obrót towarowy, który w rzeczywistości nie miał miejsca.

 

          Na podstawie dotychczasowych ustaleń ujawniono nierzetelne faktury VAT o łącznej wartości  ponad 7 milionów złotych związane z fikcyjnymi transakcjami sprzedaży  oleju rzepakowego. Wynikające stąd straty dla Skarbu Państwa wyniosły nie mniej niż 1  milion złotych.

          W okresie od maja do września 2017 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dokonali zatrzymania na terenie Województw: Pomorskiego, Śląskiego, Małopolskiego i Warmińsko Mazurskiego pięciu osób zasiadających w zarządzie  trzech spółek aktywnie uczestniczących w łańcuchu oszustw podatkowych.

           Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, prania brudnych pieniędzy, przestępstw skarbowych i karnych.

           Na wniosek prokuratora, uwzględniając zgromadzony w sprawie obszerny materiał dowodowy, Sąd zastosował wobec czterech zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec jednego zatrzymanego areszt kaucyjny.

W sprawie tej prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym.

Z uwagi na dobro śledztwa więcej szczegółów na obecnym etapie ujawnić nie można.

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus