Sprawcy oszustwa "na policjanta" z zarzutami

Data modyfikacji: 31.10.2017

          Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, Wydział I Śledczy nadzoruje prowadzone przez KMP we Wrocławiu śledztwo w sprawie oszustwa dokonanego w okresie od 14 marca 2017 roku do 22 marca 2017 we Wrocławiu metodą na tzw. „funkcjonariusza CBŚP” na szkodę mieszkanki Wrocławia, w wyniku którego straciła 312.200,- zł.  

          Sprawcy wykorzystując podeszły wiek pokrzywdzonej oraz niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania, wprowadzili ją w błąd co do tożsamości rozmówcy i do potrzeby zabezpieczenia jej oszczędności. Informując ją o podejrzeniu włamania na jej rachunek bankowy zaproponowali zabezpieczenie jej pieniędzy na odrębnym rachunku internetowym.

          Pokrzywdzona dokonała więc kilku przelewów na specjalnie założone konta w różnych bankach, z których doszło do ich natychmiastowej wypłaty.

          Postępowanie zostało wszczęte w dniu 22 marca 2017 roku. W wyniku podjętych działań funkcjonariusze KMP dokonali na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zatrzymania 7 młodych osób, mieszkańców województwa mazowieckiego. Ostatnia z osób została zatrzymana w dniu 28 października 2017 roku na terenie podwarszawskich Ząbek. Podczas zatrzymania tej osoby znaleziono i zabezpieczono pieniądze w kwocie blisko 200 tysięcy złotych, 2500 euro, a także złoto o wartości około 30 tysięcy złotych. Były one schowane w skrytkach w wynajmowanym przez zatrzymanego mieszkaniu.

          Prokurator przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty dokonania oszustwa, a więc czynu z art.286 § 1 kk.

          Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd na wniosek Prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy.      

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus