Z siekierą na policjantów

Data modyfikacji: 24.01.2019

Prokuratura Rejonowa w Środzie Śląskiej skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 35-letniemu Grzegorzowi S. oskarżając go o usiłowanie zabójstwa funkcjonariusza policji.

Do zdarzenie doszło 3 sierpnia 2018 roku. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich Marcin R. i Rafał M. wezwani zostali przez Barbarę i Tadeusza S. do jednej z miejscowości powiatu średzkiego, do awantury domowej wszczętej przez Grzegorza S., uprzednio skazanego za znęcanie się nad zawiadamiającymi. Z treści zgłoszenia wynikało, iż Grzegorz S. groził rodzicom pozbawieniem życia i demolował mieszkanie.

Funkcjonariusze podjęli interwencję i próbę zatrzymania Grzegorza S. Kiedy zbliżyli się do Grzegorza S., ten wyciągnął siekierę i wyprowadził ze znaczną siłą cios w stronę głowy funkcjonariusza Marcina R., mierząc z góry na dół. Marcin R. uchylił się przed ciosem i uniknął uderzenia ostrzem głowicy siekiery. Wówczas Grzegorz S. ponownie uniósł siekierę krzycząc, że zabije funkcjonariuszy, jeżeli ci podejdą do niego.

Policjanci wezwali wsparcie i wtedy ujęto Grzegorza S.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że miał siekierę w rękach, bo rąbał drewno. Zaprzeczył, by kierował siekierę w stronę policjantów. Dodał,  że jedynie podniósł siekierę do góry, gdy policjanci chcieli go zatrzymać.

Wobec Grzegorza S. Sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Małgorzata Klaus