Zarzuty korupcji

Data modyfikacji: 08.11.2018

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu w Wydziale I Śledczym nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura we Wrocławiu śledztwo,  którego przedmiotem jest szereg przestępstw o charakterze korupcyjnym.

            Zebrany materiał dowodowy skutkował przeprowadzeniem w okresie 6 - 7 listopada 2018 roku przeszukań oraz zatrzymaniem dwóch mężczyzn w wieku 46 oraz  44  lat. 

W dniu 7 listopada 2018 roku prokurator przedstawił Sylwestrowi A., (pełniącemu w latach 2015 - 2016 funkcję inspektora w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w powiecie wrocławskim) szereg zarzutów w postaci  przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, łapownictwa i płatnej protekcji (art. 231 § 2 kk, art. 228 § 1 i 3 kk), zaś drugiemu, Ireneuszowi B. - inwestorowi, zarzut wręczenia korzyści majątkowej (art. 229 §1 i 3 kk).

            W stosunku do podejrzanego Sylwestra A. prokurator wystąpił o  zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście w dniu 8 listopada 2018 wniosek ten w całości uwzględnił, stosując ten środek na okres 3 miesięcy.

            Wobec Ireneusza B. - przedsiębiorcy z branży budowlanej,  prokurator, po przeprowadzeniu przesłuchania, zastosował środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30.000,- zł.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus